piątek, 12 lutego 2010

Ricotta

Ricotta, czyli włoski twaróg, bajecznie delikatny i niesamowicie smaczny. Jest tłusty, ma od 20 do 30% tłuszczu, dlatego tak chętnie wykorzystywany jest do wypieków, które dzięki użyciu ricotty mają cudowną, kremową konsystencję.

Ricottę można wyprodukować z mleka krowiego, koziego oraz owczego. Jest to ser niedojrzewający, wyprodukowany z serwatki pozostającej po produkcji serów dojrzewających. Ricotta oznacza „powtórne gotowanie” – jest to nazwa, która zdradza nam sposób produkcji – ser wytwarzany jest poprzez ponowne zagotowanie serwatki.

Ricotta to ser bardzo zdrowy, bogaty w łatwo przyswajalne białko, dlatego ceniona jest przez sportowców. Mimo że ser może wydawać się tłusty, nie należy wykluczać go z diety właśnie ze względu na obecność białek!

Ricotta nadaje się do spożywania solo, jako dodatek do kanapek, past, makaronów, pizzy, a także deserów. Jest to ser niesolony, więc ma uniwersalne zastosowanie, przepisów z wykorzystaniem tego sera można znaleźć bardzo wiele, ale ser jest bardzo smaczny również bez żadnych dodatków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz